Múlt héten tartották a napelemes iparág legnagyobb kiállítását Münchenben: a 2600 kiállító 12 óriási csarnokban fért el, a kinti területeken pedig a rögzítés gyártók és tracker (napkövető rendszer) gyártók mutatkoztak be - s minderre 72.000 látogató volt kíváncsi.
Elsősorban "többet", "magasabb hatásfokon" és "olcsóbban" volt a fő jelszó a legtöbb gyártónál, igazi újdonságok csak a gyártástechnológiában jelentek meg - de ezek a nagyközönségnek már csak a fenti 3 jelszót jelentik a végtermékekben.
Néhány újdonságot azért ki lehet emelni:
- egyre több gyártó kezd foglalkozni a néhány éve még megmosolygott mikro-inverterekkel: azaz olyan megoldással, amikor gyakorlatilag minden napelem mögött van egy AC/DC átalakító, és már a napelemtől váltóáram érkezik - így pl. kevésbé érzékeny a rendszer részleges árnyékolásra. Azonban a mikro-inverterek még mindig drágák (mert egy központi irányító még mindig kell, ami a hálózattal szinkronizál), de néhány éven belül versenyképes lehet a hagyományos inverterekkel.
- a kiállítás egyik fődíját is hasonló probléma megoldása miatt kapta a ABB Schweiz AG: ők olyan intelligens kapcsolási rendszert dolgoztak ki nagy PV-rendszerekhez, ahol az egyik áramkör meghibásodása esetén a további körök termelni tudnak.
- a mikromorf modulokkal végre-valahára valóban elérték a 10%-os hatásfokot, szeptembertől szállítják az elsőket.
(akit bővebben érdekel, itt találhat még vagy 50, most bejelentett újdonságot)
Volt néhány jól észrevehető átrendeződés, és néhány érdekes nyilatkozat és pletyka is:
- egyre több kínai cella gyártó kezd saját modul gyártásba; kérdés lesz, hogy honnan vesznek majd alapanyagot azok a gyártók, akik eddig nem fektettek saját cellagyártásba,
- a First Solar elnöke érdekesnek nevezte a CIGS technológiát - mire a pici CIGS fejlesztő cégek riadtan rezdültek fel,
- a német Schott solar állítólag kínai gyártóhelyet keres - ami általános üzenet lehet a német PV iparnak.
S a lényeg talán: mi lesz a hónapok óta emelkedő árakkal, mi várható mostanában. Mindenki azt kérdezte a modulgyártóktól és kereskedőktől, hogy mi lesz július után. És a leggyakoribb válasz: szeptemberben meg tudjuk majd mondani.
Év eleje óta lóg ugyanis a levegőben a német napenergia támogatás csökkenése, és mikor úgy tűnt, hogy kimondták a végső szót a Bundestag-ban és július 1 után normalizálódik a helyzet (ld. jelenlegi inverter hiány), meglepetésre a német felsőház további vizsgálatra küldte - azaz nem lép időben életbe a törvény a júliusi csökkentéshez.
Abban azért egyetértés volt, hogy ez csak azt jelentheti, hogy néhány lekésettnek tűnő projekt még beférhet a mostani szabályozásba, utána az eddig túlfűtött piac le fog nyugodni. Az árakon azonban ez egyelőre nem látszik, vagy legalábbis nem mondták ki: minden napelem gyártó most jóllakott, mindent eladtak augusztus végéig, még a feljövő no-name kínai gyártók is, aki tavaly még kéretlen reklámlevélben és rendkívül alacsony áron kínálták konténernyi terméküket.
És mivel egyre több piac jön föl (USA, Kelet-Európa, Mediterrán országok, Ázsia), és most van a csúcskereslet, így nem is várható gyors árcsökkenés - talán csak a kínálat beéri a keresletet őszre. Ráadásul a kínaiak nagyon panaszkodtak a dollár-euró rég látott árfolyama miatt - s amíg ez így marad, biztosan nem lesz gyors árcsökkenés a napelemes piacon.
Utolsó kommentek