Az év elején már összefoglaltuk, hogy milyen volt a 2013-as év a napelemes piac szereplői számára a világban, és hogy kik voltak a legnagyobb gyártók. Most nézzük, hogy mi várható idén és a közeljövőben a szakmai lapok és piacelemző cégek szerint: mekkora növekedés várható és milyen eloszlásban.
Európa már nem az első
Ha a földrajzi elosztást nézzük, akkor folytatódtak a korábbi évek trendjei: a korábban éllovas Európa elvesztette vezető helyét az új PV kiépítésekben, már Ázsia számít az első számú napelem beruházónak. Míg 2011-ben Európában telepítették a világ napelemes rendszereinek 70%-át, tavaly ez az arány már csak 28% volt. Eközben az Ázsiában tavaly már a világ napelemeinek 57%-át telepítették, és az előrejelzések szerint a következő években is jelentős és folyamatos növekedés várható az ázsiai és óceáni régióban.
Ennek megfelelően tavaly a legnagyobb piac Kína volt 11,3 GW kiépítéssel, második Japán 6,9 GW-tal, míg az USA a harmadik 4,8 GW-tal. A korábban évekig világelső Németország 3,3 GW kiépítéssel ma is a legnagyobb Európában, de világszinten már csak negyedik – és ez arányaiban is igen jelentős visszaesés, a német piac 57%-kal kisebb, mint 2012-ben. Európában a németek után Olaszország, Nagy-Britannia, Románia és Görögország építette ki a legtöbb napelemes rendszert.
Mindez azt jelenti, hogy Európában a teljes energiamixből 3% a napelemes áramtermelés (csúcsidőben 6%), amiben azonban benne vannak olyan kis kiépítésű országok is, mint hazánk vagy Lengyelország (ezrelékekben mérhető csak). Jelentősebb kiépítéssel bíró országokban, mint pl. Németországban ma már a nappali csúcsidőszakban a villamosenergia nagyobb részét nap- és szélenergia szolgáltatja.
A jövő a napelemé
Ha a rövidtávú előrejelzéseket nézzük, akkor idén is jelentős növekedés várható a világban: az IHS előrejelzése szerint 2014-ben 46GW a várható összes új kiépítés, a Solarbuzz 50GW-ra számít - ez 20-25%-os növekedést jelenhet majd a tavalyi évhez képest. A bővülés motorja Ázsia lesz, főként Kína napelemes programja növeli leginkább a világ PV kapacitását.
Még Európában is kisebb növekedést várnak az elemzők, 18 hónapos stagnálás és visszacsúszás után idén 11-12 GW lehet az új telepítés összteljesítménye. A német és olasz piacon kívül Nagy-Britannia, Belgium, Dánia, Franciaország húzhat bele, de általában sok kis országban várható kiegyensúlyozott növekedés.
Ami még világszinten jelentős, az a fejlődő országok térnyerése: az előrejelzések szerint 2017-re 10GW fölé nőhet az ott telepített napelemek éves összteljesítménye, ami a mostani számok háromszorosa. Itt Dél-Afrika, Törökország, Brazília, Chile, Izrael és Thaiföld dinamikus napelemes növekedésére lehet elsősorban számítani.
Még hosszabb távra kitekintve: 2018-ra már át fogja lépni az évi 100 GW kapacitást az évente telepített napelemek összteljesítménye – azaz mintha évente 100 új paksi blokkot építenének szerte a világban napelemekből. Összegszerűen ez azt jelenti, hogy 4 év múlva a napelemes rendszerek piaca 50 milliárd dolláros lesz.
Összességében tehát a világ minden táján további és folyamatos növekedés várható – mégha egyes országokban voltak és vannak is felfutások és hullámvölgyek, világszinten a napelemek egyre jelentősebb részben járulnak majd hozzá a villamosenergia termeléshez. Sajnos ez a hazai piacról nem mondható el, a hazai energiastratégia a múlt évszázad energetikai megoldásait támogatja kiemeltebben, a megújulókat inkább csak szóban. Egyedül az EU-s források és pályázatok tartják szinten a hazai napelemes piacot jelenleg, de komoly növekedést itthon egyelőre nem várhatunk.
Utolsó kommentek