Az utóbbi hónapokban a napelemes hírek a kínai gyártmányú termékekre kivetni tervezett büntetővámról és azokat megelőző előzőetes regisztrációról szólnak. Röviden a sokszor megírt előzmények: a kínai napelem gyártókat azzal panaszolta be előbb az USA-ban, majd az EU-ban a német-amerikai SolarWorld által vezetett gyártói csoport, hogy gyártási ár alatt kínálnak napelemeket, illetve tiltott állami támogatásban részesültek (utóbbi esetben a panasz oka, hogy piaci kamatoknál jóval kedvezőbb hitelekhez jutottak a vezető kínai gyártók). Ennek hatásai már érezhetők a szállítások akadozásában, a napelemek áramelkedése pedig már januárban várható volt, ahogy meg is írtuk az év elején.
Természetesen a dömping áron való értékesítés, és egy esetleges kínai napelem monopólium senkinek se érdeke. A kínai napelemek aránya az EU-ban meredeken emelkedett, immár 80% felett is volt (a piros a kínai napelemek aránya, zöld az európai, kék a minden máshol gyártott):
Ez felvet két nagyon időszerű kérdést: időben jött-e a kezdeményezés, és lesz-e értelme? Azaz egyrészt megmenthető-e az európai napelem gyártás? Másrészt van-e értelme egy kereskedelmi háborút kezdeni Kínával? Akiről tudni lehet, hogy a darlingja a megújuló energia gyártói ágazat (napelem, szélturbina, kollektor gyártás), másrészt közleményben jelezte a kínai vezetés, hogy ha bevezetésre kerül a büntető vám, akkor az EU komoly ellenlépésekre számíthat. Ez utóbbi nyilván politikai döntés is, ami nem ennek a blognak a témája, de nézzük az európai napelemgyártás zászlóhajóját, a német PV ipar helyzetét.
A német napelemgyártás: "It's all over"
Ha csak a német napelemgyártást nézzük, akkor a Photon magazin nem finomkodik a kilátások megítélésével: "Mindennek vége" címmel jelent meg egy hosszú szakmai elemzés nemrég. A 2012-es eredmények alapján 30%-ot is meghaladóan csökkent a német napelemgyártás az előző évhez viszonyítva.
kép forrása: Photon International, 2013. január
Mindez egy olyan német piacon, ami még tavaly is nőni tudott: a 2011-es 7.3 GW összes telepített napelem kapacitásról tavaly már elérte a 7,6 GW-ot is.
Az árversenyt nem bírva először csak kis német gyártók hullottak: az Inventux és a Soltecture után már ismertebb cégek, mint a Sovello és a Schott is vagy csődvédelmet kért, vagy leállt a gyártással. Ezt követték az igazán nagy nevek: az évek óta vergődő Q-Cellst megvette a korai-kínai Hanwha csoport augusztusban, majd a First Solar jelentette be, hogy felfüggeszti németországi gyártását. A Centrosolar, a Würth, és a Schüco is teljesen vagy részben leállt, és nemrég jelentette be a Bosch is, hogy 2014. tavaszáig kivonul a napelemes szektorból.
Az összes német kristályos gyártási kibocsátás mára 1,5 GW-ra esett vissza - ennél pedig egy-egy nagyobb kínai gyártó kapacitása is nagyobb, például csak a Trina Solar 1,7 GW-ot gyártott tavaly, és ezzel is csak a 4. legnagyobbak voltak tavaly, a tavaly félelmetes növekedést produkáló Yingli 2,2 GW napelemet gyártott le.
Mindez azt jelenti, hogy a német napelemgyártásnak jelenleg kilátása és esélye sincs, hogy fel tudja venni a versenyt a nagy ázsiai gyártókkal: túl sok és túl kicsi gyártó volt, és egyszerűen nem tudta senki se elérni azt a méretgazdaságosságot, amivel fel tudta volna venni a versenyt a vezető gyártókkal. További bővülésre ráadásul már nincs esély, ahogy egy elemző fogalmazott a Photon-nak: ma egyetlen befektető se fog pénzt tenni a napelem gyártásba. Ezt talán annyival érdemes kiegészíteni, hogy új kapacitásokba, új cégekbe szinte biztosan nem, a pénzügyileg gyengélkedő de komolyabb múlttal, piaci jelenléttel rendelkező gyártók azonban könnyű felvásárlási célpontok lehetnek, ahogy azt a Warren Buffetet hírbe hozó pletykák is bizonyítják.
Hasonlóra számíthatnak a német cégek is, várhatóan szép lassan felvásárolják őket a nagy ázsiai gyártók, ahogy erre láttunk már példákat - de csak a technológia, tudás, tapasztalat, és szabadalmak miatt. A drága gyártást Németországban nem fogják fenntartani, efelől kevés kétségünk lehet. Ezzel lassan pedig valóban igazzá válhat a Photon cikk címe. És ha a németeknek nem sikerült, akkor aligha várható, hogy a többi európai gyártó sikeresen tudja kezelni a jelenlegi helyzetet.
Utolsó kommentek