Múlt héten ért véget a 2012-es Intersolar, a legnagyobb napelemes kiállítás a világon. Legalábbis egyelőre a legnagyobb: a kínai kiállítások területre már nagyobbak (Shanghai-ban van a legnagyobb), és a kiállítók és látogatók számát tekintve is gyorsan fejlődnek, de még messze vannak a müncheni expo tömegeitől.
A nagy kérdés, hogy elérte-e már az Intersolar a csúcsát. Sokak szerint igen, sőt, egyes jelek szerint 2011-ben volt a zenitjén. Az ezt megelőző években a kiállítás nagyon komoly növekedési szakaszon ment át: amikor először jártam ott, még Freiburgban volt a kiállítás, fele ennyi csarnokban (és jópár kinti sátorban) próbáltak elférni a kiállítók. Ott nem csak a kiállítási terület bizonyult kicsinek egy ponton túl, de a város is: egyszerűen nem volt elég szállás és infrastruktúra a több tízezres látogató és kiállító kiszolgálására – volt olyan tárgyalófelem, aki Zürich-ben volt kénytelen megszállni, mert pár nappal a kiállítás előtt már Freiburgban és 70 km-es körzetében is minden hotelszoba elkelt.
Hogy számokban is kifejezzük: az utóbbi 20 évben mindig 20-30%-kal nőtt az Intersolar-on kiállítók száma (az egyik évben 65%-kal is). Tavaly 2280 kiállító volt, számuk idén nem lépte át a kétezret. A látogatók száma még látványosabban csökkent. És sokak szerint nagyon sok gyártóval utoljára lehetett itt találkozni: amiről tehát a szaksajtó tavaly óta ír, most kezd szemmel látható is lenni. Elérkezett a konszolidáció időszaka a napelemes iparágban, ahol a gyengébb cégek százai fognak eltűnni, ráadásul meglehetősen gyorsan, idén és jövőre is már nagy számban.
De most még ott volt a Solon is, vagy a Q-Cells is, pedig mindketten már csődeljárás alatt állnak. A kisebb gyártókról, köztük európai, amerikai és a több száz kínai napelem gyártó közül számosról pedig nincsenek is olyan pontos és nyilvános pénzügyi információk, így csak sejteni lehet, hogy ők se állhatnak sokkal jobban. Legfeljebb az ő esetük már nem lesz hír a Financial Times-ben, mint a német napelemgyártás fenti két neves és korábbi zászlóvivőjének fizetésképtelensége.
A kiállításon persze mindenki a legjobb oldalát próbálta mutatni, és voltak is érdekes újdonságok. A legszembetűnőbb változás az energiatároló rendszerek tömeges megjelenése volt: a német szabályozási és támogatási rendszer (EEG) 2012-től kiemelten támogatja az otthoni energiatárolást, így nagy számban lehetett látni kis hűtő méretű akkus rendszerektől a konténernyi óriásokig.
Másik, szintén a német feed-in tariff változások kapcsán előtérbe hozott irány az inverterek látványos fejlődése volt. Korábban mindenki a hatásfok százalékok lázában égett, idén a komplex házirányítás és energetikai ellátás volt a fő téma. Az intelligens ház és intelligens hálózatok irányítása már kézzelfogható feladattá vált, és a gyártók dolgoznak is ezen.
Ugyanis 2012-től már csak olyan inverterek szerelhetők fel Németországban, melyek hálózati betáplálása korlátozható. Hogy ne vesszen el a pl. délben csúcson termelő napelemes áram, mégha a hálózatirányítók le is csavarták az inverterek betápját, az egyik irány szerint pl. a ház tároló rendszerének feltöltése kezdődik meg; egy másik irány az otthoni gépek időzítése: reggel munkába indulva betöltjük a mosógépet, mosogatógépet, de ténylegesen csak akkor indulnak el programjaik, ha az áram már úgyse folyhat a hálózat irányába - és ezt már az inverter vezérli.
Másik látványos irány a közlekedési lehetőségek integrálása, bár ez már évek óta látható, de most mintha még erősebb lenne az ez irányú útkeresés. Napelemes autótöltők, akkus biciklik és egyéb járművek tucatjai voltak olyan gyártóknál is, akik korábban nagyon szigorúan csak napelem gyártásra (vagy akár rögzítéstechnikára) fókuszáltak.
De össszességében az igazán mindenkit foglalkoztató téma mégis a bevezetőben felvezetett konszolidáció volt. Nyílt pletyka volt a kiállításon, hogy a PV gyártás korábbi egyes számú szereplője, a First Solar türelmet és időt kért részvényeseitől, hogy megpróbálja talpra állítani a céget, mert a korábbi árverseny vezére jelenleg eladhatatlanul magas áron tud csak gyártani.
Véget ért az iparág könnyű kezdeti kora, ahol az óriási növekedésben mindenkinek jutott hely az asztalnál, mégha pici is volt és akár életében először foglalkozott is gyártási tevékenységgel. Kemény verseny időszaka jön, ahol a legjobbak, legnagyobbak és legprofesszionálisabb cégek fognak csak fennmaradni. Ahogy egyik ismerősön fogalmazott: akik mögött nem áll nagy multi, vagy a kínai állam, hamarosan hullani fognak, mint a legyek.
Utolsó kommentek