Ma már több száz gyártó több ezer napeleme kapható a piacon - s nem könnyű eligazodni közöttük. Időről időre különböző kiadványok és minőségbiztosításai intézmények korábban is készítettek összehasonlító teszteket modulokról (pl. egyikről mi is írtunk már). A német TÜV tanúsító intézet pedig eddig is vizsgálta, hogy a napelemek megfelelnek-e az európai minőségi, fizikai és villamossági szabványoknak.
A Solarpraxis AG és a TÜV Rheinland új közös vállalkozása egy új összehasonlító teszt, a PV+Test, aminek első eredményei most kerültek publikálásra.
A teszt alapjait 2009-ben kezdték kidolgozni, amikor a PV szakmában elismert 35 szakemberrel egy szimpóziumon keretében áttekintették, hogy milyen vizsgálatok és változók alapján lehetne a szakmának is elfogadható módon összehasonlítani a napelemeket.
Mindennek a célja mindvégig az volt, hogy az átlag vásárló is tájékozódni tudjon a minőségről egy független, de megbízhatónak tartott forrásból - és meg tudjon bizonyosodni, hogy a napelemek valóban még a 19. év után is hozzák majd azokat a teljesítményeket, amiket a gyártó megígért.
A teszt során nem csak a napelemek leadott teljesítményét vizsgálták, hanem villamossági biztonságot, cellaminőséget, hosszú idejű klíma és mechanikai terhelés utáni öregedést, dokumentációt és a villamossági és fizikai kidolgozást is. A tesztben számos változót hosszabban és nagyobb terheléssel is vizsgáltak, mint azt pl. az IEC szabványok előírják.
Ezt a szakma egyébként régóta igényelte: ugyanis a ma ismert napelemes szabványokat (pl. EN IEC 61215 és EN IEC 61730) a kínai olcsóbb gyártók nagy része is teljesíteni tudja, így igazán ezek alapján nehéz különbséget tenni a jó és gyengébb minőségű modulok között. Ahogy a TÜV Rheinland megújuló energiákért felelős vezetője megjegyezte: "Mi már láttunk olyan napelemeket, amik teljesítményük 30%-át elvesztette már 3 év után. És rendelkeztek az IEC szabványok tanúsítványaival".
Fontos volt a tesztnél még az önkéntes alap is: a gyártók, akik vállalják a tesztet olyan szerződést írtak alá, hogy vállalják a teszt költségeit, bármi is legyen az eredménye - tehát akkor is fizetniük kell, ha nem kapnak jó eredményt. De a gyártóknak lehetőségük volt arra, hogy nem járulnak hozzá az eredmény publikálásához - ezzel két cég élt is.
Az első és nemrég közölt tesztben 8 napelemet vizsgáltak, és ebből 6 cég járult hozzá, hogy nyilvánosságra kerüljenek az eredmények. Az eredmények röviden összefoglalva (egyetlen modul se kapott kiváló+ minősítést):
- KIVÁLÓ (-) Schott Solar Poly 290
- KIVÁLÓ (-) Sharp NU-180E1
- JÓ (+) Mitsubishi Electric PV-TD185MF5
- JÓ (+)Conergy PowerPlus 225P
- JÓ Sovello SV-X-195-fa1
- JÓ (-) Perfect Solar PS230-6P-TOP
A teljes lista angolul és részleteiben:
Illetve itt olvasható még (és letölthető PDF formátumban), ha a fenti kép nem lenne olvasható megfelelően.
Már folynak tesztek további napelemekkel, így a jövőben várhatóan még lesznek eredmények - igyekszünk majd beszámolni ezekről is.
Utolsó kommentek