Immár 3 éve (2006 nyarán), hogy belecsöppentem a napelemes piacba, ráadásul rögtön technológiai oldalon és világpiaci szinten. Az elmúlt években volt szerencsém részt venni szinte az összes nagy napenergiával foglalkozó szakkiállításon, konferencián, munkatársaim és a cég partnerein keresztül megismertem a napelemes iparág több jelentős vezetőjét, igazgatóját és technológiai szakemberét, több kormány megújuló energiai tanácsadóit.
Mivel úgy látom, hogy szinte mindenkit érdekel többé-kevésbé a napenergia és a napelemes áramtermelés, működés, hogy megéri-e, stb. - hát gondoltam, inkább írok pár részletről, amit látok-hallok-olvasok, vagy ahogy én látom, hogy merre megy a napelemes technológia és a piac.
Szeretném kicsit összefüggésekbe is rakni, nem csak 1-1 linket bedobni külföldi szaklapokból, illetve ha kell, kicsit magyarázni is a technológiát, vagy hogy mi mozgatja a piacot - mert néha meglepő férleértéseket hallok itthon.
Mindenek előtt az egyik legalapvetőbb, leggyakoribb félreértést szeretném tisztázni ezzel kapcsolatban: a napelem és napkollektor összekeverése, legalábbis ma még. Ez a blog a napelemekről szól. Nem a napkollektorokról (arról keveset tudok). Működésük szerint:
- napelem: áramot termel
- napkollektor: melegvizet termel
A napelem a napsütés látható tartományát hasznosítja elektromos energiává, a napkollektor a láthatatlan, infravörös tartományt alakítja hővé.
A napelemet nemzetközi szinten (angol, német, stb), latin eredetűen photovoltaikus (photon: fény, voltaikus: elektromos) rendszernek is hívják. Rövidítve: PV. Vagy solar. Ha solar piacról van szó, többnyire a PV-t (napelemest) értik alatta.
Röviden: ez a blog a napelem piacról és technológiákról szól. Áramtermelésről, s egész pontosan annak egy speciális, gyorsan fejlődő és környezetbarát ágáról.
Utolsó kommentek