2015 március 5-én hatályba lépett az új, 2014 december 5-én kihirdetett Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ). A tervezet körülbelül 2 éve ismert volt, több halasztást követően került kihirdetésre. Az új OTSZ viszonylag röviden egy új követelményt fogalmaz meg a napelemes rendszerek kapcsán. Ennek lényegi része az alábbi:
87. § (1) A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani.
A fenti tömör megfogalmazás részleteit az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által kiadott villamos berendezésekre vonatkozó Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek (TvMI) árnyalják, mely a múlt héten került kihirdetésre. A teljesség igénye nélkül ennek leglényegesebb pontjai melyek a kapcsoló elhelyezésének szükségességéről és mikéntjéről rendelkeznek az alábbiak:
6.2.2.2 A DC oldali vezetékek lekapcsolására vonatkozó követelményének kielégítésére elfogadható műszaki megoldás az inverterbe épített DC oldali leválasztás, ha az adott DC kábel épületbe való belépési pontjától indult belső DC nyomvonal teljes hossza nem haladja meg az 5 métert és nem halad át egymás feletti/alatti egynél több szinten, idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon. (1. ábra)
6.2.2.3 Amennyiben 6.2.2.2 pontban meghatározott bármely feltétel nem teljesül, a DC kábelszakaszon leválasztás elhelyezése szükséges A DC leválasztás elhelyezése lehetséges az épületen kívüli és az épületen belüli kábelszakaszon. Abban az esetben, ha az épületen belül kerül elhelyezésre, úgy azt a lekapcsolandó DC kábel épületbe belépési pontjától a nyomvonal hosszán mért legfeljebb 5 m belül kell
telepíteni. (2. ábra) Nem szükséges az épületen belüli DC kábelek lekapcsolhatóságát kialakítani, ha a lekapcsolás a 6.2.2.4. pontban meghatározott módon a kültéren került elhelyezésre.
6.2.2.4 A DC leválasztás elhelyezése az épületen kívül és a PV-modulok mellett (pl. a PV-modulok tartószerkezetén elhelyezve) kell legyen, ha a napelem modulok részét képező a PV- modulok által lefedett terület(ek) legközelebbi pontja és az épület belépési pontja közötti DC kábelszakasz legrövidebb távolsága több mint 10 m. (3.ábra)
Megjegyzés:
A DC oldali kábelszakaszba a PV-modul saját (tartozék) kábele, valamint a PV-modulok által fedett
területen és az attól legfeljebb 0,5m-es távolságon belül haladó DC kábelszakasz nem tartozik bele!
A cél, hogy az épületen belül az épület áramtalanítása esetén a lehető legrövidebb (legfeljebb 5 méter) legyen azon egyenáramú beltéri kábelszakasz hossza mely az áramtalanítást követően is feszültség alatt marad, azaz ha ennél távolabb van az inverter elhelyezve, akkor ezen távolságon belül szükséges elhelyezni a DC kapcsolót. Kültéren 10 métert meghaladó nyomvonal esetén kell ezt megtenni, ám ekkor a DC kapcsolót a napelemek közvetlen közelében szükséges elhelyezni.
Fontos még, hogy az OTSZ érvévnyességével kapcsolatban a MANAP Iparági Egyesület javaslatára az OKF az alábbi állásfoglalást adta:
Az OKF az új OTSZ hatálybalépése (2015. március 5.) után leadott igénybejelentést veszi alapul, az új OTSZ-ben meghatározott követelmények érvényesítésére HMKE-k esetében. Kiserőművek esetében az építési engedély kérelem beadásának időpontja a mérvadó.
A TvMI több egyéb részletszabályt és újdonságot is tartalmaz, összességében azonban a fenti pontok azok amik érezhetően érintik egy napelemes rendszer beruházási költéségét. Ez egy kisebb, egy stringes, pár kilowattos rendszer esetén a kapcsoló funkcionalitásától függően (az épület betápjának visszakapcsolásakor automatikusan visszakapcsolódó, vagy csak kézzel visszakapcsolható megoldás) 70 000 - 125 000 Ft + áfa közötti többletköltséget jelenthet.
Többek között ezért is váltott ki a napelemes szakmából éles kritikákat az új szabály, ugyanakkor a tűzoltók szempontjai is méltányolandók akkor amikor a napelemes rendszerek tömeges elterjedését megelőzően a tűzeseti kockázatok csökkentését tűzik ki célként. A nemzetközi gyakorlat alapján nehéz az új magyar szabályozást értékelni. Bár ismereteink szerint nem elterjedt a távműködtetésű DC kapcsolók kötelező előírása az egyes országokban, a katasztrófavédelmi előírások és eljárásrendek is vegyes képet mutatnak, a kettő pedig nem vizsgálható külön. Remélhetőleg az új szabályok részleteiben finomodhatnak még a jövőben mind a tűzoltók, mind a napelemes szakma gyakorlati tapasztalatainak eredményeképpen.
Utolsó kommentek