Közgazdaságból tudjuk, hogy a válságok valójában természetesen tisztulási folyamatok.
Egyelőre kevesen vannak itthon, akik bármi pozitívat is látnának a mostani krízisből, a devizás lakáshiteleseket én se fogom tudni felvidítani. De a napelemes piacon egy pozitív hatás mindenképpen megfigyelhető: az idei jelentős árzuhanással közelebb kerültünk a hálózati ár-egyenlőséghez (grid-parity-hez).
A hálózati ár-egyenlőség, grid-parity a napelemes ipar szent-grállja: ez azt az árszintet jelenti, amikor a napelemmel termelt áram ára megegyezik, vagy alacsonyabb az áramszolgáltatói árakkal. Ezt úgy számolják, hogy x forint a napelemes rendszer, az évente y kWh áramot termel, 20 év alatt 20y kWh áramot, majd x/20y <= jelenlegi áram-ár, akkor juhéjj, grid-parity.
Juhéjj, mert ha olcsóbb a napelemes ár, mint a hálózati áram ára, akkor ugye azonnal mindenkinek megéri - legfőképp pedig biztosan és kiszámíthatóan finanszírozható, tehát bankok számára jó befektetés, onnan a piac egész elképesztő ütemben fog fejlődni. Minden támogatás nélkül.
A mostani válság előtt ilyen árakra számított az összes elemzés, amit csak láttam (+/- 1-2 év árszintek találkozásánál; ez egy 2007-es tanulmány):
Tehát a napelemek és így a rendszerek ára folyamatosan csökken, a hálózati-áram ára lassan nő (hiszen az áramunk nagy része fosszilis alapú forrásból van előállítva), és 2014-17 körül lesz grid-parity. 2014-ben pl. Törökországban, hiszen többet süt a nap, tehát fenti képletben több y kWh-t termel ugyanaz a rendszer, míg dánoknál csak 2017-ben.
Aztán jött 2008-2009 tele és vele a válság, ami megrogyasztotta a gazdaságot és ezzel az európai napelem-piacot: hiszen a nagy telepítések (MW-os szinteken) mind bank-finanszírozott projektek voltak. És ezek a források hirtelen leálltak, az elmúlt 2-3 évben felépült és felfutott tömegtermelés egyszercsak teli raktárakkal nézett szembe.
Persze a fejlesztések a gyártói oldalon szintén bankhitelből indultak, és a hitelt fizetni kell. És sok gyártó önköltségi, vagy az alatti áron is eladott készleteket, csak hogy ne kelljen azonnal csődöt jelentenie, hiszen a likviditása meghalt a megrendelések hirtelen leállásával.
És a következő történt az árakkal:
Az a zuhanás ott a grafikon elején valójában igen csúnya volt, de mostanra nagyjából stabilizálódott a helyzet.
De a lényeg: az európai, nagyjából 15 centes (dollár-centes) árat már 2011-12-ben elérhetjük.
2-3 év múlva nagyon sok napelem lesz Dél-Európában, és utána nem sokkal nálunk is, max 4 év múlva.
Utolsó kommentek