A napelemes gyártók között egyre tisztábban körvonalazódik, hogy kik lesznek a legmeghatározóbb cégek a következő években. És úgy tűnik, hogy az első 6 gyártó egyre inkább elszakad a top-20-as lista többi szereplőjétől.
Szeptember környékén általában már egész pontosan előrejelezhetők az év végi eredmények, hiszen az első félévi adatok már véglegesek és publikusak, a 3. negyedéves előrejelzések már pontosak, és az év végi eladások, gyártási kapacitás lekötések is tisztábban látszanak már.
A vezető 6 gyártó mindegyike 3GW feletti várható szállítást jelez 2015 egészére. Eközben a további 14-ből csak néhány gyártó számíthat 2GW körüli eredményre, a top-20-as gyártók nagyobb része a lista végén inkább 1GW körüli számokkal tervez. (alábbi kép forrása: pv-tech.org)
Az is tisztán látszik, hogy a vezető hatos tovább tud idén erősödni (a pénzügyi gondokkal küzdő Yingli kivételével) a tavalyi eredményekhez képest. 2015 végén a várhatóan négy legnagyobb gyártó:
1. Trina Solar – 5GW körüli eladással, sőt, a legutóbbi frissítésük szerint – egyetlen gyártóként – át is léphetik az 5GW-ot idén
2. Jinko Solar – 4GW feletti eredmény, folyamatos növekedés az elmúlt 5 évben
3. Canadian Solar, közel 4GW-os eredménnyel, stabilan az első 3 között van évek óta
4. JA Solar pedig 3,5-4GW körül, tavaly ők nőttek a legnagyobbat, de ezt a növekedési ütemet idén már nem tudják várhatóan tartani.
Kisebb meglepetésre a korábban évekig világelső Yingli, miután tavaly év végén elvesztette első helyét, és csak második volt, az idén még tovább eshet vissza. A cég többször is kénytelen volt lefelé módosítani várható eladásainak előrejelzését, a jelek szerint 2015 végére 5. vagy 6. helyre is visszaeshet. Azonban nagyon nem volt váratlan, mivel az év elején még csőd lehetőségéről is írt a nemzetközi sajtó, így nagyon sokan mondták le megrendeléseiket a Yingli-nél.
A top-6 gyártók közül a Trina adta meg egyébként a legszűkebb tartományban az év végi előrejelzését, ők tűnnek a legbiztosabbnak számaikban – tehát a fenti eredmények, főként a sorrend még változhat év végére a többi helyen, de a Trina elsősége elég biztosnak tűnik.
Összegezve tehát úgy tűnik, hogy a napelemgyártók között kialakulni látszik a legnagyobbak csoportja, miközben a nagy hatoson kívüliek, néha egész komoly tapasztalatú cégek már nem fognak további növekedést felmutatni 2015-ben. Azaz a piac konszolidációja tovább folytatódik.
Kevés megbízható adat van a kisebb gyártókról, főként a tőzsdéken nem jegyzett cégeknél nehéz átlátni valós pénzügyi és piaci helyzetüket. De a mostani trendek alapján inkább az várható, hogy a kisebb cégek egyre nehezebben tudnak majd életben maradni – várhatóan ez nem is sikerül majd nagyobb részüknek.
Európában ez külön érdekes helyzetet szülhet, hiszen akár már 2016-ban megszűnhet a kínai gyártók minimum import áraira vonatkozó EU-Kínai szabályozás. Az európai napelemes szervezeteket tömörítő EPIA (új nevén: Solar Power Europe) épp a napokban adott ki közleményt, amiben kérik az EU bizottságot, hogy 2016-ban szüntessék meg a kínai napelemek ártorzítását.
Az EPIA szerint (és így az általuk képviselt európai piac 80%-a szerint) ugyanis gyakorlatilag pont a magasabb minőségű, átláthatóbb és stabilabb gyártók szorultak ki az európai piacról, miközben a maláj, vietnámi és indiai gyárakban, megfelelő gyakorlat és kérdéses minőség-ellenőrzés mellett bérgyártató cégek tudják sikeresen eladni napelemeiket az EU-ban.
Nagy kérdés lesz, hogy mi lesz ezekkel a kis gyártókkal, ha valós piaci körülmények között kell versenyezniük a legnagyobbakkal – és főként, hogy ha esetleg nem bírják majd a versenyt, akkor az elmúlt pár évben nagy mennyiségben telepített olcsó napelemek garanciális ellátása kire marad, ha esetleg nem lesz már gyártó, aki cserélhetné a modult. A hazai piacot ismerve, ez a kérdés itthon is hamarosan fel fog merülni.
Utolsó kommentek